zamilovaný manželský pár v protisvětle svatebního fotografa

5 kroků k výběru perfektního svatebního fotografa na vaši svatbu

Jak nejsnadněji vyberete toho nejlepšího svatebního fotografa pro váš den? Podívejte se na pět jednoduchých tipů, které vám pomohou v rozhodování. Najděte jistotu, že vaše svatba bude tak, jak si přejete.

1.    Osobní styl a preference

Hledejte fotografa, jehož styl se vám líbí.

Jasně, žádná novinka! Tak pojďte trochu hlouběji:

Jasně si určete své preference a porovnejte je se stylem vybraného profesionála.

Pokud máte rádi barvy, sledujte, jestli fotograf nepoužívá přílišnou desaturaci. Když jsou vám blízké světlé svatební fotografie, vypozorujte na fotkách, zda váš oblíbenec nepoužívá přílišný kontrast. Líbí se vám více momentky? Nebojte se fotografa zeptat, jak pracuje. Zda fotí spíše reportážním stylem nebo rád stylizuje lidi do póz.

Zajímá vás můj styl focení? Mrkněte na mé portfolio.

2.    Recenze a reference

Je důležité vědět, jak byli předchozí snoubenci spokojeni.

Určitě se podívejte na hodnocení vybraného svatebního fotografa. Jestli žádné nenajdete, nebojte se zeptat o propojení s minulými snoubenci, kteří by se rádi pobavili o svých zkušenostech.

Pozor! Ne všechny recenze musí být pravdivé. A tak dejte i na svůj úsudek.
Recenze na googlu nebo na facebooku můžou být skvělým pomocníkem.

3.    Cenové rozpětí

Věnujte pozornost cenovým nabídkám různých fotografů a zjistěte, zda se vejdou do rozpočtu. Vysoká cena nemusí znamenat kvalitu.

U svatební fotografie je celá škála možností:

  • Od začátečníků, kteří tlačí cenu trochu dolů
  • přes fotografy, kteří se svatebním focením neživí, tudíž nabízejí nižší ceny
  • až po plné profesionály, u kterých je cena nejvyšší

Posuzování ceny a kvality není v mé kompetenci!

U svatebního fotografa neplatíte jen za výsledné fotografie. Platíte léta zkušeností, profesionální techniku, kreativitu a v neposlední řadě fotografovu péči o vás a vaše blízké na svatbě.

4.    Schopnost komunikace

Jeden z nejdůležitějších bodů!

Jak s vámi fotograf komunikuje? Odepisuje rychle nebo mu jeden email zabere dva týdny? Zdá se vám jako pohodář nebo vystupuje arogantně? Fotograf bude součástí vašeho dne. Ujistěte se, že jste na stejné vlně a že dobře zapadne mezi svatebčany.

Je důležité, aby byl fotograf schopen organizovat lidi. Zvlášť, pokud toužíte po skupinových fotografiích a večerních prskavkách.

Tip pro odlehčení: po mnoha zkušenostech jsem si k organizaci svatebčanů na prskavkový tanec ve večerních hodinách pořídil megafon. Ani byste nevěřili, jaký je to skvělý pomocník při organizaci stovky rozjařených lidí 🙂

5.    Podmínky a smlouvy

Nejprve se ujistěte, že dostanete od svatebního fotografa smlouvu nebo Podmínky pro poskytnutí služeb, které slouží stejně jako smlouva.

Přečtěte si pečlivě tyto podmínky a ujistěte se, že všemu rozumíte a se vším souhlasíte. Podmínky nebo smlouva slouží k oboustranné ochraně.

Pokud vám není jakýkoliv bod smlouvy nebo podmínek jasný, neváhejte a zeptejte se svého fotografa. Jestli s nějakým bodem nesouhlasíte, fotograf ho může změnit popřípadě vám vysvětlit, proč je ve smlouvě tak důležitý.